Ile kosztuje pozycjonowanie?

odsylajace-domeny-seo-calc.png

Zorientuj się, ile faktycznie trzeba zapłacić za efektywne pozycjonowanie stron internetowych. Poznaj realistyczne ceny i oczekiwane wyniki.

Krótkie wprowadzenie do tematu pozycjonowania stron internetowych.

Pozycjonowanie stron internetowych, znane również jako SEO (Search Engine Optimization), jest procesem optymalizacji strony internetowej, aby uzyskać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania organicznego. Obecność w sieci stała się nieodzowna dla biznesu, a pozycjonowanie stron internetowych jest jednym z kluczowych elementów, które decydują o widoczności marki w Internecie.

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych jest nie tylko sztuką, ale również nauką, która wymaga ciągłego doskonalenia i dostosowywania strategii w odpowiedzi na zmieniające się algorytmy wyszukiwarek. Przez zrozumienie i zastosowanie podstawowych zasad SEO, właściciele stron internetowych mogą znacząco zwiększyć swoją obecność online i osiągnąć sukces w coraz bardziej konkurencyjnym świecie cyfrowym.

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO) to zestaw strategii i technik stosowanych do zwiększenia ruchu na stronie internetowej poprzez poprawę jej pozycji w wynikach wyszukiwania organicznego. Głównym celem SEO jest osiągnięcie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych, co z kolei przekłada się na większą widoczność i większy ruch na stronie.

Wykres z Google Analitics obrazujący stały wzrost witryny naszego klienta w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Dlaczego warto pozycjonować stronę?

Pozycjonowanie to inwestycja w przyszłość swojej firmy. SEO jest niezbędne dla właścicieli stron internetowych z kilku powodów. Po pierwsze, pozycjonowanie poprawia widoczność strony, co z kolei przekłada się na większą ilość ruchu na stronie. Po drugie, jakość ruchu na stronie też się poprawia, gdyż SEO pomaga w przyciąganiu użytkowników, którzy aktywnie szukają produktów lub usług oferowanych przez daną stronę. Po trzecie, SEO jest kosztowo skuteczne w porównaniu z płatnymi reklamami, a dobrze zoptymalizowana strona będzie czerpała korzyści z organicznego ruchu przez długi czas.

Inwestując w pozycjonowanie, możesz osiągnąć cele takie jak:

 • Rosnący zwrot z inwestycji w optymalizację wyszukiwarek poprzez ciągłe pozycjonowanie
 • Dotrzymywanie kroku konkurencji, zmiany algorytmów i nie tylko

Krótkie omówienie procesu pozycjonowania strony internetowej.

Proces pozycjonowania strony internetowej można podzielić na trzy główne etapy: analizę i badanie słów kluczowych, optymalizację na stronie oraz budowanie linków.

Analiza i badanie słów kluczowych: Jest to pierwszy krok w procesie SEO, który polega na zrozumieniu, jakie frazy są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników, a następnie wybraniu tych słów kluczowych, które są najbardziej odpowiednie dla danej strony internetowej.

Optymalizacja na stronie: Ten etap obejmuje optymalizację elementów na stronie, takich jak tytuły, meta opisy, struktura URL, zawartość strony oraz wewnętrzne i zewnętrzne linkowanie, aby strona była bardziej przyjazna dla wyszukiwarek i użytkowników.

Budowanie linków: Jest to proces zdobywania linków z innych stron internetowych, które prowadzą do Twojej strony. Jakościowe linki zewnętrzne są jednym z najważniejszych czynników rankingowych, które mogą znacząco poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Czynniki wpływające na koszt pozycjonowania

Koszty związane z pozycjonowaniem mogą być różne i zależą od wielu czynników. Poniżej przedstawiono główne elementy, które mogą wpłynąć na koszt usług SEO.

Rozmiar i złożoność strony

Rozmiar strony internetowej i jej złożoność techniczna są ważnymi determinantami kosztu pozycjonowania. Strony z większą ilością podstron, złożoną architekturą oraz dynamicznym kontentem mogą wymagać znacznie więcej pracy w zakresie optymalizacji. Każda podstrona może wymagać indywidualnej analizy słów kluczowych, optymalizacji meta tagów, poprawy szybkości ładowania oraz analizy jakości treści.

Konkurencja w branży

Stopień konkurencji w branży również znacząco wpływa na koszt pozycjonowania. W sektorach o wysokiej konkurencji, agencje SEO mogą musieć poświęcić więcej czasu i zasobów na analizę konkurencji, badanie słów kluczowych oraz opracowywanie strategii link building. Koszty te mogą szybko narastać, co może zwiększyć budżet przeznaczony na SEO.

Wybrane słowa kluczowe

Słowa kluczowe są podstawą strategii SEO. Popularne i często wyszukiwane słowa kluczowe mogą być trudniejsze i droższe do pozycjonowania z powodu wysokiej konkurencji. Z drugiej strony, mniej konkurencyjne, ale dobrze dobrane słowa kluczowe mogą przynieść wartościowe ruchy na stronę przy niższym koszcie.

Czas pozycjonowania strony

Pozycjonowanie jest procesem długoterminowym, a koszty mogą się kumulować z czasem. Wiele strategii SEO wymaga stałego monitorowania i optymalizacji, co może prowadzić do zwiększenia kosztów w dłuższym okresie.

Dodatkowe koszty

Koszty specjalisty ekspertyz, z innej branży na przykład do zweryfikowania treści. Koszty przeprowadzenia sond, badań, recenzji na potrzeby artykułów.

Agencja SEO: różne agencje mają różne stawki i modele płatności

Wybór agencji SEO to kolejny czynnik, który może wpłynąć na ogólny koszt pozycjonowania. Różne agencje mają różne stawki i modele płatności. Niektóre agencje oferują płatności miesięczne, podczas gdy inne mogą oferować płatności oparte na wynikach lub pakietach usług. Dobrze jest dokładnie zrozumieć strukturę opłat agencji, a także to, co jest zawarte w każdym pakiecie, aby uniknąć niespodzianek finansowych.

Co obejmują usługi SEO?

Miesięczne usługi SEO zazwyczaj obejmują takie składowe jak:

 • Audyt SEO
 • Konfiguracja i/lub weryfikacja Analytics
 • Raportowanie
 • Badanie słów kluczowych
 • Tworzenie treści
 • Optymalizacje na stronie
 • Optymalizacje poza stroną
 • Optymalizacje techniczne
 • Link Building

Tabela przedstawiająca usługi związane z pozycjonowaniem oraz odpowiadające im ceny:

Usługa/Narzędzie

Cena (netto)

Audyt SEO

1000-5000 zł (jednorazowo)

Optymalizacja SEO (za godzinę pracy)

80-300 zł

Marketing szeptany

20-100 zł/szt.

Wpis na bloga 50 - 600 zł 
Przygotowanie opisów produktu  od 30 zł sztuka.

Katalogi stron (za wpis)

0-50 zł

Dedykowane zaplecze SEO (miesięcznie)

200-1200 zł

Przygotowanie artykułu sponsorowanego

100-300 zł/szt.

Zakup publikacji w zewn. serwisie

50-2500 zł/szt.

Budowa strony zapleczowej

800-2500 zł (jednorazowo)

Rozwój strony zapleczowej (miesięcznie)

200-1000 zł

SEMstorm (miesięcznie)

34-490 zł

Ahrefs (miesięcznie)

99-999 $

Senuto (miesięcznie)

69-599 zł

Majestic (miesięcznie)

49,99-399,99 $

Surfer (miesięcznie)

Od 49$

Writesonic (miesięcznie)

13 $ i więcej

ASPS (miesięcznie)

Od 59 zł


Budżet na linkbuilding (Ile kosztuje linkowanie zewnętrzne)

Jako punkt wyjścia na poziomie krajowym, zalecam przeanalizowanie działań 10 czołowych konkurentów w Twojej branży i ocenienie liczby ich domen odsyłających. Porównaj tę liczbę z Twoją obecną liczbą domen odsyłających.

Warto podkreślić, że chodzi tu o liczenie domen, a nie ogólnej liczby linków, gdyż może to znacząco zniekształcić rzeczywiste koszty inwestycji.

Załóżmy optymistycznie, że będziesz musiał przeznaczyć 300 zł na działania związane z generowaniem linków, nawet jeśli nie będzie to bezpośrednie budowanie linków. To pozwoli Ci uzyskać wstępny obraz kosztów SEO w Twoim sektorze. Jeśli na przykład Twój konkurent posiada 139 linków, a Ty tylko 8, potrzebujesz dodatkowych 131 linków. Pomnożenie tej liczby przez 300 zł za link daje orientacyjny koszt SEO w wysokości 39 300 zł.

Oczywiście, przedstawione wyżej kalkulacje mają charakter bardzo ogólny. W procesie wyceny lub poszukiwania nie bierzemy pod uwagę wszystkich odsyłających domen ponieważ mogą się tam pojawić domeny niskiej jakości, które odrzucamy. Dokładniejsze obliczenia zostaną przeprowadzone w późniejszym etapie, jednak mogą one posłużyć jako punkt wyjścia do zorientowania się, co może być wymagane, aby odnieść sukces w działaniach pozycjonowania.

Warto również zaznaczyć, że liczba potrzebnych linków nie jest wartością stałą. Jeżeli Twój konkurent nadal pozyskuje nowe linki, co jest bardzo prawdopodobne, po roku możesz potrzebować nie 131 a 230 linków, aby osiągnąć porównywalny poziom. Z badań ahrefs wynika, że taki przyrost linków występuje na poziomie od 5% do 14,5% miesięcznie.

Szacowanie kosztów linkbuildingu

Założenia:

Chcemy obliczyć koszt linkowania strony w branży medycznej. Obszar działań to miasto o liczbie ludności ok. 160 000 plus 30 km od centrum.

Nabycie linków sponsorowanych w tej branży może nieść ze sobą koszt od 1,25 zł netto do 2553,00 zł netto w języku polskim.

Najczęściej pojawiające się ceny to 90,00 zł netto – 300,00 zł netto.

Przyjmijmy średnią 195 zł netto za link.

Koszt napisania artykułu: 100 - 300 zł. Przyjmijmy 100zł netto.

Zatem 1 link opublikowany w postaci artykułu sponsorowanego w serwisie zewnętrznym 295 zł.

Miesięczny przyrost nowych linków wynosi od 5% do 14,5% miesięcznie.

W dni startu kampanii, na interesującą nas frazę dla stron w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania (TOP10) mediana wynosi: 60 domen odsyłających. Bierzemy pod uwagę wartościowe domeny pod publikacje artykułów sponsorowanych.

Zakładając, że po roku chcemy przewyższyć liczbę 60 linków to musimy w ciągu 12 miesięcy przyjąć tempo wzrostu na poziomie 130% dlatego, że od rozpoczęcia prac konkurencyjne domeny mogą osiągnąć od 96 do164 linków. 

Wzrost linków i kosztów konkurenta

Tempo wzrostu Liczba nowych linków po miesiącu Liczba nowych linków po roku Liczba wszystkich linków po roku Koszt nowych linków w skali roku

5%

3

36

96

10 620 zł

14,50%

8,7

104,4

164,4

30 798 zł

Śr. 9,75%

5,85

70,2

130,2

20 709 zł


Wzrost linków i kosztów Twojej strony

Tempo wzrostu Liczba nowych linków po miesiącu Liczba nowych linków po roku Liczba wszystkich linków po roku Koszt nowych linków w skali roku
5% 0,4 4,8 12,8 1 416,00 zł
14,50% 1,16 13,92 21,92 4 106,40 zł
Śr. 9,75% 0,85 9,36 17,36 2 761,20 zł
130% 10,4 124,8 132,8 36 816,00 zł

Zatem koszt linkbuildingu wyniesie około 37 000 zł rocznie. Należy mieć na uwadze, że są to obliczenia uproszczone, pamiętajmy, że nasza konkurencja może mieć nawet 1200 linkujących domen, ale okaże się że tylko 50 jest wartościowych.

Ile kosztuje prowadzenie bloga / Budżet na content na stronie

Aby obliczyć budżet na prowadzenie bloga firmowego, możesz przyjąć następującą strategię:

 1. Określenie częstotliwości publikacji: Zdecyduj, ile wpisów chcesz publikować miesięcznie. Np. 4 wpisy miesięcznie dla cotygodniowej publikacji.

 2. Długość i złożoność wpisów: W zależności od branży i celów, możesz potrzebować różnorodnych wpisów – od prostych aktualności po skomplikowane artykuły branżowe. Koszt takiego wpisu waha się od 50 zł za krótki, prosty tekst, do 600 zł za dłuższy i bardziej złożony.

 3. Zakup zdjęć: Jeśli planujesz używać obrazów stockowych lub zamawiać indywidualne grafiki, musisz wziąć to pod uwagę. Koszt obrazów stockowych może wynosić od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę.

 4. Konsultacje z ekspertami: Jeśli tematyka wpisów wymaga weryfikacji przez ekspertów lub szczegółowych badań, koszt takiej konsultacji również powinien być uwzględniony w budżecie.

 5. Wyszukiwanie informacji i statystyk: Bardzo specjalistyczne lub aktualne dane mogą wymagać dostępu do płatnych raportów lub baz danych, co również może być dodatkowym kosztem.

Zsumuj koszty związane z powyższymi punktami, aby uzyskać miesięczny budżet na bloga. Przykładowo, jeśli planujesz 2 wpisy miesięcznie, każdy średnio za 100 zł, doliczając koszty dodatkowe jak edycja, zdjęcia i konsultacje, możesz zacząć od około 200 zł miesięcznie.

Prowadzenie bloga jest kluczowe dla SEO, ponieważ:

 • Regularność: Regularne publikacje są postrzegane przez wyszukiwarki jako wskaźnik aktywności i aktualności strony.
 • Zawartość słów kluczowych: Blog jest platformą do umieszczania istotnych fraz, które poprawiają widoczność strony w wynikach wyszukiwania.
 • Wartość dla użytkownika: Dobrej jakości treści przyciągają użytkowników, którzy dłużej zatrzymują się na stronie, co może obniżyć współczynnik odrzuceń.
 • Linkowanie: Atrakcyjne treści generują naturalne linkowanie, które jest jednym z najmocniejszych sygnałów dla algorytmów rankingowych.
 • Ekspercka pozycja: Blog może pomóc w budowaniu pozycji eksperta w danej dziedzinie, co zwiększa zaufanie i może przyciągać wysokiej jakości ruch.

W związku z tym, budżetowanie bloga wymaga uwzględnienia kosztów związanych z produkcją treści, ich optymalizacją i promocją, aby efektywnie wspierać cele SEO firmy

Średnie koszty pozycjonowania

Koszty pozycjonowania w mogą zaczynać się od około 1000 zł netto miesięcznie dla małych lub średnich stron, a ich górny limit często oscyluje w granicach 2500-5000 zł netto miesięcznie. Natomiast pozycjonowanie dużych sklepów internetowych i portali informacyjnych może sięgać nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Koszty audytu w zależności od rodzaju witryny:

Rodzaj witryny

Cena audytu (netto)

Strona wizytówkowa / usługowa

ok. 1000 zł

Duża strona firmowa

ok. 1500 - 3000 zł

Sklep internetowy

ok. 2000 zł

Duży sklep internetowy

od 5000 zł


Miesięczne koszty pozycjonowania w zależności od rodzaju oferty:

Rodzaj oferty

Cena mies. (netto)

Pozycjonowanie strony usługowej w małym mieście

1000 – 1500 zł

Pozycjonowanie strony usługowej w dużym mieście

1500 – 2500 zł

Pozycjonowanie strony usługowej w obrębie kilku miast lub całego kraju

2500 – 5000 zł

Pozycjonowanie sklepu internetowego 

od 2500 zł

Pozycjonowanie strony hotelu / pensjonatu / noclegów

2000 – 6000 zł


Dane potrzebne do wyceny pozycjonowania

Przed złożeniem prośby o ofertę od firmy zajmującej się pozycjonowaniem, warto odpowiedzieć na następujące pytania:

 1. Jakie są Twoje kluczowe cele biznesowe? Czy chodzi o zwiększenie widoczności marki, generowanie więcej leadów, zwiększenie sprzedaży konkretnych usług czy może coś innego?
 2. Czy firma kieruje działalność do konsumentów (B2C), do innych przedsiębiorstw (B2B), czy może do obu grup?
 3. Sprzedajesz produkt, usługę, a może jedno i drugie?
 4. Jak długo Twoja firma jest obecna online?
 5. Jaki ruch z organicznych wyników wyszukiwania generuje Twoja strona?
 6. Czy Twoja strona pojawia się na pierwszej stronie wyników Google dla kluczowych fraz?
 7. Jeśli tak, co przyczyniło się do tego sukcesu (np. blog, film, quiz, narzędzie)?
 8. Jak intensywna jest konkurencja w Twojej branży?
 9. Jakie są Twoje szacunki dotyczące wydatków konkurencji na SEO?


Śledzenie wyników prac SEO

Kluczowe znaczenie ma systematyczne monitorowanie i analiza wyników naszych działań optymalizacyjnych. Narzędzia takie jak Senuto czy Google Search Console zapewniają informacje na temat tego, jak strona jest widoczna w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki temu można monitorować, które zapytania kierują użytkowników na stronę oraz jakie pozycje w wyszukiwarce zajmują kluczowe słowa. Śledzenie zmian w pozycjach dla wybranych słów kluczowych jest ważnym elementem strategii, który pozwala dostosowywać działania w celu ciągłego poprawiania widoczności w wyszukiwarkach.

Interakcja klientów z profilem firmy w Google Maps. SEO lokalne. Polska południowa. Branża motoryzacja.

Narzędzia takie jak Google Analytics dostarczają wgląd w ruch na stronie internetowej, pozwalając zidentyfikować, skąd odwiedzający przybywają, jakie strony przeglądają i jakie działania wykonują. To pozwala zrozumieć, które elementy strony działają dobrze, a które wymagają poprawy. Mierzenie konwersji, czyli działań, które użytkownicy podejmują na stronie, takich jak zakupy czy zapisy do newslettera, jest kluczowe dla oceny ROI z działań SEO.  

Pomiar liczby konwersji jako wyznacznik jakości pozycjonowania. Pomiar z Google Analytics zebrany z 30 dni dla ruchu organicznego. Branża medyczna.

 

Wzrost przychodów sklepie internetowym z wyników organicznych w źródło medium.

Wzrost przychodów sklepie internetowym z wyników organicznych w ujęciu rocznym.


Czego nie obejmuje usługa pozycjonowania strony internetowej?

Pozycjonowanie strony w internecie, skupia się przede wszystkim na działaniach mających na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Oto działania, które nie są zwykle częścią standardowej umowy na pozycjonowanie:

 1. Zarządzanie mediami społecznościowymi – nie obejmuje tworzenia i zarządzania treścią na profilach w mediach społecznościowych.
 2. Zarządzanie kontem Google Ads – usługi SEO nie pokrywają zarządzania kampaniami płatnych reklam w Google Ads.
 3. Odpowiadanie na recenzje – nie obejmuje monitorowania i reagowania na opinie i recenzje online.
 4. Usuwanie wirusów ze strony – nie zajmuje się wykrywaniem i usuwaniem malware lub wirusów z witryny.
 5. Naprawa włamań na stronę internetową – nie obejmuje rozwiązywania problemów z bezpieczeństwem i włamaniami na stronę.
 6. Monitorowanie ciągłości dostępności strony – nie zapewnia ciągłego monitorowania uptime (czasu działania) strony.
 7. Pomoc techniczna i hosting – nie zawiera wsparcia technicznego czy usług hostingu.
 8. Projektowanie lub redesign strony internetowej – optymalizacja SEO nie obejmuje tworzenia nowego designu czy przeprojektowania istniejącej strony.
 9. Doradztwo prawne – nie oferuje porad prawnych dotyczących zgodności strony z obowiązującymi przepisami.
 10. Email Marketing – nie obejmuje tworzenia i wysyłania kampanii marketingowych email.
 11. Wykonywanie kopii zapasowych strony internetowej – nie jest odpowiedzialne za tworzenie kopii bezpieczeństwa witryny.
 12. Dostarczanie treści na całą stronę internetową – SEO zazwyczaj obejmuje tworzenie treści tylko dla wybranych podstron, nie dla całej strony.
 13. Aktualizacja systemów CMS – nie zajmuje się aktualizowaniem systemu zarządzania treścią strony internetowej.

Warto pamiętać, że te elementy mogą być oferowane jako dodatkowe usługi, ale nie są one standardową częścią umowy na pozycjonowanie strony internetowej.

Podane ceny są cenami netto., do których należy doliczyć podatek VAT.

Źródła:

https://backlinko.com/seo-stats

https://ahrefs.com/blog/backlink-growth-study/

https://moz.com/blog/seo-pricing-costs-of-services

 https://linkhouse.pl/artykul/linki-sponsorowane-cena-w-2022/

https://moz.com/blog/

Masz pytania?
Napisz wiadomość
lub zadzwoń:
514835999