Dlaczego wyniki wyszukiwania w Google mogą się od siebie znacznie różnić?

wahania-pozycji-w-Google.jpg

Mogłoby się wydawać, że wpisując określoną frazę w wyszukiwarkę Google otrzymamy taki sam wynik niezależnie od komputera, z którego korzystamy. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej – nawet osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu mogą otrzymać całkowicie inne wyniki po wpisaniu dokładnie tego samego słowa. Dlaczego tak się dzieje?

Na tę różnorodność wpływ mają algorytmy Google, które służą otrzymywaniu jak najlepszych wyników optymalnie dopasowanych do preferencji użytkownika. O kolejności stron dawniej decydowała głównie częstotliwość wyszukiwanej frazy, a także liczba prowadzących do nich linków. Dzisiaj lista wyników wyszukiwania tworzona jest w oparciu o nieco więcej czynników – należą do nich m. in. lokalizacja użytkownika, historia wyszukiwanych przez niego fraz, czy preferencje osobiste widoczne w działaniach na koncie mailowym czy profilu portalu społecznościowego. Dzięki temu internauta otrzymuje po wpisaniu interesującego go słowa wyniki dopasowane do jego potrzeb. Dlatego też decydując się na pozycjonowanie strony firmowej warto wiedzieć co wpływa na wyniki wyszukiwania.

Lokalizacja

Dawniej ustawienia lokalizacji można było ustawić w wyszukiwarce Google ręcznie. Dzisiaj taka opcja jest wyłączona, a Google na podstawie adresu IP używanego do łączenia się z Internetem wykrywa lokalizację użytkownika automatycznie. Wyniki wyszukiwania – zwłaszcza te na pierwszej stronie – są więc w dużej mierze uzależnione właśnie od miejsca przebywania internauty. Zazwyczaj dotyczy to ogólnych fraz, jak np. fryzjer, kawiarnia, czy dermatolog. W takich sytuacjach po wpisaniu frazy otrzymamy wyniki odnoszące się do firm funkcjonujących w bliskiej okolicy. Dlatego też przedsiębiorcy działający na konkretnym obszarze powinni postarać się o poprawę pozycji swojej strony w wynikach wyszukiwania dotyczących danej lokalizacji. W przypadku działalności prowadzonej na obszarze całej Polski nie jest to najbardziej istotną kwestią.

Inne usługi Google

Wyniki wyszukiwania tej samej frazy mogą się różnić także w przypadku osób korzystających np. z poczty Gmail i użytkowników nie zalogowanych do jakichkolwiek usług Google. W przypadku tej pierwszej grupy uwzględniana jest m. in. historia wyszukiwania, dlatego też młoda i aktywna kobieta interesująca się modą otrzyma inne wyniki niż mężczyzna w średnim wieku, który jest mechanikiem.

Historie gromadzoną przez Google możesz znaleźć na stronie: https://myactivity.google.com/myactivity 

Pliki cookies

Zadaniem „ciasteczek” jest szybkie naprowadzenie internauty na strony, które dawniej odwiedzał. Tego typu pliki zawierają wiele informacji wpływających na konkretną pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania, bez względu na to, czy jesteśmy zalogowani w Google czy nie.

Centra danych

Ze względu na fakt, że Google posiada serwery na całym świecie, można otrzymać różne wyniki wyszukiwania w zależności od tego, z którym się połączymy. Najczęściej będzie to ten zlokalizowany najbliżej, jednak jeśli ulegnie on awarii lub przeciążeniu, użytkownik połączy się z bardziej oddalonymi serwerami, co oczywiście zmieni wyniki wyszukiwania. Te różnice mogą też wynikać z odmiennego czasu aktualizacji stron.

Przeglądarka internetowa

Chociaż nie ma ona tak dużego znacznie jak pozostałe wymienione czynniki wpływające na wyniki wyszukiwania, to korzystając z wyszukiwarki Google za pomocą przeglądarki Google Chrome, Firefox czy Opera można zauważyć różnicę. Pozycja danej strony zmienia się również zależnie od tego, jaki język ustawimy w wyszukiwarce.

Serwery Google Global Cache

Wpływ na wyniki ma też lokalizacja serwerów Google Global Cache są to serwery Google umieszczone u różnych dostawców Internetu, które skracają czas odpowiedzi na zapytania użytkownika. Aktualizacja zawartości tych serwerów może być przeprowadzana co 24 godziny co wpływa na pozycje strony w SERPach (Search Engine Result Page).

Możesz sprawdzić z jakiego serwera Google Global Cache korzystasz przez link: http://redirector.c.youtube.com/report_mapping 

Czy jest możliwe precyzyjne monitorowanie pozycji stron?

Z wymienionych wyżej powodów ustalenie jaka jest pozycja konkretnej witryny w wynikach wyszukiwania to trudne zadanie. Warto też pamiętać, że oprócz wspomnianych czynników, pozycje przedstawione w panelu monitorowania zazwyczaj różnią się od tych uzyskanych na komputerze osobistym użytkowników prywatnych, bo te pierwsze pozyskiwane są z zewnętrznych serwerów znajdujących się w innych lokalizacjach. Dlatego też osoby korzystające z usług firm SEO, które mają wątpliwości czy raporty wysyłane przez specjalistów od pozycjonowania witryn są zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy powinny ten fakt uwzględnić. Firmy SEO korzystają z oprogramowania pozwalającego na monitorowanie pozycji stron, dlatego przedstawiane przez nich wyniki są dokładne, a raporty w większości rzetelne.

Jak samemu monitorować pozycjonowanie stron?

Firmy specjalizujące się w pozycjonowaniu stron mają do dyspozycji programy pozwalające na monitorowanie wyników. Z tego samego rozwiązania mogą skorzystać „zwyczajni” użytkownicy. Taki darmowy panel ma jednak swoje ograniczenia, bo pozwala na dodanie zaledwie kilku domen oraz kilkunastu fraz. Ich zaletą są wiarygodne wyniki i oczywiście brak dodatkowych kosztów. Inny sposób na sprawdzenie czy strona zajmuje wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania Google to włączenie trybu incognito w przeglądarce. Wtedy historia wyszukiwania nie będzie brana pod uwagę, stąd też wyniki po wpisaniu konkretnego słowa kluczowego staną się bardziej miarodajne.

Masz pytania?
Napisz wiadomość
lub zadzwoń:
514835999