Bazy wektorowe, które możesz zainstalować lokalnie?

bazy-wektorowe-ktore-mozesz-zainstalowac-lokalnie.png

Wektory w akcji: lokalne bazy danych dla AI i LLM

Bazy danych wektorowych, które przechowują i pozwalają na wyszukiwanie wysokowymiarowych wektorów (często używane w aplikacjach do przetwarzania obrazów, wyszukiwania podobieństw i uczenia maszynowego), zyskały na popularności. Oto kilka baz danych wektorowych, które możesz zainstalować lokalnie:

  1. Elasticsearch with Vector Scoring Plugin: Elasticsearch to wysoko skalowalna, open-source'owa, pełnotekstowa baza danych wyszukiwania i analizy. Choć nie jest bazą wektorową z natury, może być dostosowany do tej roli poprzez dodatki, takie jak plugin do oceny wektorów (Vector Scoring Plugin), który umożliwia wyszukiwanie podobieństwa wektorowego.

  2. Faiss by Facebook AI Research: Opracowany przez Facebook AI Research, Faiss to biblioteka do efektywnego wyszukiwania podobieństw i grupowania dużych zestawów wektorów. Choć nie jest kompletną bazą danych, może być używany w połączeniu z innymi systemami do zarządzania dużymi kolekcjami wektorów.

  3. Milvus: To open-source'owa, wydajna baza danych wektorowa do zarządzania osadzeniami i analizą danych. Milvus wspiera kilka algorytmów indeksowania, co sprawia, że jest odpowiedni do różnorodnych scenariuszy wykorzystania danych wektorowych.

  4. Qdrant: Qdrant to open-source'owy serwer wyszukiwania wektorów zbudowany z myślą o wysokiej wydajności i elastyczności. Obsługuje zarówno przetwarzanie wsadowe, jak i zapytania w czasie rzeczywistym, zapewniając szybkie wyszukiwanie podobieństw i filtrowanie wektorów.

  5. Weaviate: To open-source'owa, inteligentna baza danych, która obsługuje graf semantyczny, pełnotekstowe wyszukiwanie i wyszukiwanie wektorów. Jest przeznaczona do obsługi przypadków użycia związanych z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.

  6. Pinecone: Choć jest to przede wszystkim usługa w chmurze, Pinecone oferuje również możliwość instalacji lokalnej. Jest to skalowalna baza danych wektorów, zaprojektowana do obsługi wyszukiwania semantycznego i podobieństw w dużych zbiorach danych.

  7. Vald: To wysoce skalowalna, szybka i open-source'owa baza danych wektorowa, zaprojektowana z myślą o wyszukiwaniu i przechowywaniu danych wektorowych w środowisku mikrousług.

Każda z tych baz danych wektorowych ma swoje unikalne cechy i jest najlepiej dopasowana do różnych przypadków użycia. Wybór odpowiedniej bazy danych zależy od konkretnych wymagań, takich jak skala danych, wymagania dotyczące wyszukiwania i specyficzne przypadki użycia w przetwarzaniu danych wektorowych.

Masz pytania?
Napisz wiadomość
lub zadzwoń:
514835999